Еколого-природничий табір та посвята природничників на Білому слоні

11–14 вересня 2024 р. студенти-першокурсники кафедри біології та екології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника взяли участь у пізнавальному еколого-біологічному таборі на базі університетського оздоровчого табору «Смерічка» у селі Микуличин. Разом зі своїми старшими друзями і командою наставників на чолі із завідувачкою кафедри біології та екології Мирославою Миленькою, доцентами Надією РізничукВікторією ГнєзділовоюРоманом ЧерепаниномВіктором ШпарикомГалиною МельниченкоУляною Семак та лаборанткою Ольгою Івановою вони знайомилися з національними природними парками, проводили наукові практикуми та були посвячені у родину природничників Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника в стінах Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» Прикарпатського та Варшавського університетів.

Цю величну будівлю на одній з найвищих вершин Карпат ще називають Білим слоном.

Студенти ознайомилися з роботою високогірних національних природних парків, які є давніми партнерами університету: Карпатського і Верховинського.

У рамках відвідування Карпатського НПП студенти відвідали його візит-центр та вольєрне господарство.

Верховинський НПП вразив навчальним і просвітницьким потенціалом інтерактивного візит-центру у с. Ільці Верховинського району, який є одним з кращих зразків використання сучасних еколого-просвітницьких технологій для популяризації науки, давніх традицій і природозбереження.

Родзинкою табірного збору стала символічна «високогірна посвята» першокурсників у студенти. «Посвята» відбулася на висоті 2028 метрів над рівнем моря у нещодавно відкритій найвисокогірнішій бібліотеці України, у Міжнародному науковому центрі «Обсерваторія». Тут студенти після чотирьохгодинного пішого походу мали можливість не лише відчути неповторну енергетику місця, але й взяти участь в оглядовій лекції про науковий й освітній потенціал МНЦ «Обсерваторія», ознайомитися з моніторинговими й кліматологічними дослідженнями, які тут проводяться, провести огляд рідкісної аркто-альпійської флори та особливостей карпатських ландшафтів.

Важливою складовою цьогорічних табірних зборів стала оглядова екскурсія туристичними локаціями Верховини, основною метою якої було формування у студентів чітких уявлень про єдність природного й культурного начала нації; про співзалежність між природними й екологічними особливостями.

Студенти мали змогу відвідати Музей кінофільму «Тіні забутих предків», Музей-галєрія гуцульських традицій та обрядів і музей гуцульського побуту та мистецтва «У трембітаря». Ці екскурсії перегукуються з еколого-культурними проєктами кафедри «Карпати Incognita», «Екокампус Чорногора», «Код нації: екологічне підґрунтя».

Також збори включали серію ландшафтознавчих, ботанічних і зоологічних польових практикумів, які були проведені в умовах унікальних екосистем Українських Карпат, зокрема Чорногірського масиву. Практикуми були доповнені цікавими навчальними квестами, практичними заняттями та інструктажами щодо правил організації безпечного екологічно орієнтованого гірського туризму і поводження на території об’єктів природно-заповідного фонду, іграми на свіжому повітрі в оточенні величних Карпатських гір.

Без сумніву, отримані знання залишаться у пам’яті студентів на довго і стануть чудовим доповненням до їхнього професійного і особистісного портрету. Переконані, що цей табір став для наших студентів відмінним комунікаційним майданчиком, а найголовніше – унікальним стимулом до глибокого вивчення екології і біології української землі; платформою набуття знань, таких необхідних для збереження і відтворення природної спадщини, як символу нашої національної ідентичності, що особливо важливо в цей страшний час невимірних екологічних збитків, що завдаються війною.