14 грудня на базі факультету історії, політології і міжнародних відносин відбулася міжнародна англомовна конференція для молодих науковців на тему «The United States in International Relations: Outcomes of the Joe Biden Era and Prospects of the Donald Trump Administration». Організаторами заходу з боку Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника стали кафедра міжнародних відносин та Центр «Молода дипломатія» за підтримки кафедри іноземних мова та перекладу, а також представників наукового гуртка «Дипломат». Співорганізаторам заходу виступили офіс Програм Фулбрайта в Україні, університети Польщі та Туреччини.
Попри те, що конференція зорієнтована на молодих вчених, традиційно на початку подібних заходах із доповідями виступають досвідчені науковці та експерти. Професор Джеймс Армстід із Воєнного коледжу ВМС США в рамках свого виступу охопив широке коло питань, починаючи від впливу внутрішньої політики США на міжнародні відносини та впливу концепту верховенства права на зовнішню політику адміністрації Джозефа Байдена, завершуючи поясненням відмінностей між інтернаціоналістськими поглядами чинного американського президента та ізоляціонізмом Дональда Трампа і моделюванням можливого розвитку подій, після того як останній у січні наступного року знову стане «господарем» Білого Дому.
Професор Каліфорнійського державного університету в Лонг-Біч Ларі Мартіназ під час доповіді звернув увагу, що на тлі останніх заяв Дональда Трампа можна помітити змагання між Францією та Німеччиною за посилення їхнього впливу в НАТО. Він акцентував увагу учасників конференції на паралелях між «українським» і «тайванським» питаннями. Також він торкнувся подій в Грузії та наголосив на тому, що в даний час грузини переживають процеси подібні до тих, які мали місце в Україні на початку 2014 р. Під час цих виступів до розмови долучалися також професор Стів Окенден та адмірал у відставці Майкл Бейкер.
Із ґрунтовними доповідями, що супроводжувалися презентаціями, виступили також професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталія Городня, керівник Інституту американських досліджень Владислав Фарапонов, молоді дослідники з Карабюкського університету (Туреччина), Університету Миколая Коперника в м. Торуні та Ягеллонського університету (Республіка Польща).
Спікерами від Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника були студенти спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» Нестор Большаков та Володимир Куртяник. Нестор Большаков під час свого виступу зосередився на висвітлені військової співпраці США та Японії, яка, на його думку, є ключовим фактором стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні. Він звернув увагу учасників конференції на зусилля адміністрації Джозефа Байдена, які були спрямовані на підтримку стабільності в регіоні через спільні навчання, збільшення військової присутності та розбудову безпекових інструментів. Водночас, Нестор Большаков наголосив, що зростаючі оборонні витрати Японії демонструють її готовність активніше долучатися до регіональної безпеки.
Володимир Куртяник натомість зосередився на поточному стані та перспективах трансатлантичної спільноти в контексті майбутнього президентства Дональда Трампа. Він, зокрема, описав загальне ставлення президентів США до НАТО, виокремивши зміну парадигми сприйняття північноатлантичного альянсу з боку команди Дональда Трампа. Володимир Куртяник акцентував увагу га тому, що Дональд Трамп неодноразово заявляв іншим членам НАТО, що їм варто «платити свою частку» та піднімав питання стосовно потенційного виходу США з НАТО.
Модераторам конференції виступили доценти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Світлана Кобута, Вікторія Ницполь та Орест Бойчук. Координацію конференції здійснював її ініціатор – декан факультету історії, політології і міжнародних відносин Ігор Гурак. Активну участь в заході взяли аспіранти та студенти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника: Віталій Супрун, Василь Стефуняк, Марат Сахов, Юліан Калиній, Анастасія Панас, Ірина Стефанюк, Іван Зварич, Євген Гураль, Олександр Кройтор та інші.
Варто наголосити, що подібні міжнародні зустрічі спочатку у форматі круглих столів, а згодом – конференцій, беруть свій початок з 2013 р. і крайня зустріч була вже двадцять дев’ятою.