Українська журналістика часів війни

Сьогодні, 15 жовтня, до Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника завітали члени Комісії журналістської етики на чолі з головою, співзасновником Громадського радіо Андрієм Куликовим. Разом з ним університет відвідали членкиня КЖЕ, голова наглядової ради Суспільного мовника Світлана Остапа та членкиня КЖЕ, громадська діячка й медіаменеджерка Тетяна Лебедєва.

Гості провели зустріч зі студентами кафедри журналістики, викладачами та представниками регіональних медіа, зосередивши увагу на темі «Українська журналістика часів війни». до онлайн трансляції долучились студенти та викладачі кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. Вони обговорили важливість дотримання професійних стандартів журналістської етики, а також ролі Комісії журналістської етики у підтримці прозорості та відповідальності українських медіа.

Андрій Куликов підкреслив, що в умовах війни журналістам надзвичайно важливо дотримуватися принципів об’єктивності, неупередженості та достовірності інформації. Світлана Остапа наголосила на тому, що журналістика залишається ключовим інструментом для формування громадської думки, і журналісти несуть відповідальність перед суспільством за правдивість своїх матеріалів. Тетяна Лебедєва доповнила, що особлива увага має приділятися питанням медіаграмотності як серед журналістів, так і серед споживачів інформації.

«Вчасно записаний та оприлюднений ролик про те, як поводитися під час хімічної тривоги, повітряної чи ядерної — рятує життя. Але є деякі речі про які ти одразу не скажеш, бо ворог скористається. Особливо це стосується ситуацій, коли десь пролетіло, і саме цю інформацію потрібно було подавати із затримкою у рамках безпеки. Адже росіяни прослуховують усі етери та знають, коли там перебувають рятувальники на місці, куди вони влучили. Один із критеріїв, який перед повномасштабним вторгненням називався оперативність, я зараз називаю вчасністю подачі інформації», – розповів Андрій Куликов.

Під час дискусії піднімалися питання журналістських розслідувань, захисту джерел інформації, етичних викликів під час висвітлення військових подій, а також особистої відповідальності журналістів за зміст публікацій. Зустріч була активною і жвавою, студенти мали можливість поставити запитання, зокрема щодо функцій Комісії журналістської етики та її ролі у моніторингу медіапростору. Вони також обговорили проблеми, з якими стикаються молоді журналісти у воєнний час, і отримали цінні поради від гостей заходу.

Така подія стала важливим етапом у формуванні майбутніх медіафахівців, надавши їм можливість не лише почути про теоретичні засади журналістської етики, але й дізнатися про практичний досвід відомих українських журналістів та медіаменеджерів.